TIP NA LEHCE DESIGNOVÝ SOBOTNÍ VÝLET: MÍŠEŇ

TIP NA LEHCE DESIGNOVÝ SOBOTNÍ VÝLET: MÍŠEŇ

 

Z Prahy se do Míšně nedaleko Drážďan dostanete po dálnici za necelé dvě hodiny. Najdete půvabné město s krásným zámkem a nejstarší evropskou porcelánkou, k níž přiléhá muzeum a vzorová manufaktura na ruční výrobu porcelánu. Otevřeno je každý den od 9 do 18 hod. Možné je dokonce využít výklad v češtině.

V manufaktuře se dozvíte vše nejen o výrobě stolního nádobí z kostního porcelánu, ale i figurek, z nichž některé stojí i 20 000 eur. Po prohlídce výroby a muzea je možné navštívit místní outlet nebo si dopřát ve zdejší kavárně zákusek na míšeňském porcelánu.

Právě v Míšni vznikl před více než tři sta lety první evropský porcelán. Saský kurfiřt a polský král August Silný vlastnil rozsáhlou sbírku porcelánu dovezeného z Číny. Ale jeho touha znát tajemství výroby onoho "bílého zlata" jej vedla k neustálému podněcování pokusů o sestavení vlastní receptury. Sen se mu nakonec splnil: Dekretem z roku 1710 bylo oznámeno objevení bílého porcelánu a založení manufaktury v Míšni.

"Míšenský porcelán" a "Zwiebelmuster" neboli cibulový vzor - česky nazývaný také "cibulák" - se brzy staly pojmem po celém světě. Manufaktura se již od počátku snažila své výrobky chránit a označovat je speciálními znaky na spodní straně. Tradičním znakem se staly dva zkřížené meče, které jsou součástí loga míšeňské manufaktury dodnes.

V současné době se však výroba zdaleka neomezuje jen na porcelán. Společnost MEISSEN® zařadila do své produkce i porcelánové šperky a dokonce i architekturu a vybavení interiéru. Další novou orientací manufaktury je spolupráce s renomovanými výtvarníky a kombinování jejich děl s ušlechtilým porcelánem.

www.meissen.com 

11.08.2016