INSTITUT SE STĚHUJE DO KINA OKO

INSTITUT SE STĚHUJE DO KINA OKO

 

Institut bytového designu se přestěhoval do komplexu funkcionalistických budov, jemuž vévodí známé artové kino OKO. Domy architektů Jaroslava Stockara-Bernkopfa a Jozefa Šolce na pražské Letné dodnes budí pozornost historiků architektury. Autoři zvolili na tehdejší dobu netradiční řešení, když se stavbou v ulici Františka Křížka ustoupili o sedm a půl metru od linie silnice. Vznikl tak prostor pro parkování automobilů návštěvníků biografu.

Také ze současného hlediska jde o domy s vysokým technickým standardem. Například v některých patrech a mezaninech jsou dodnes původní schozy odpadků (bohužel už nefunkční). Prvorepublikový nájemník nebo jeho hospodyně se tedy nemuseli trmácet s košem až na dvůr k popelnicím. K samozřejmostem patřil už tehdy interní telefon, kterým jste se mohli spojit s kterýmkoliv nájemníkem..., a také výtah.

Domy nemají plyn, za to měly vlastní parní prádelnu. Podobným budovám se před válkou říkalo "elektrické" a sporák na elektřinu byl také rovněž ve standardu vybavení. V komplexu domů se zachovaly původní chodby s chromovým zábradlím a řada zajímavých detailů.

Stavba je památkově chráněna.

07.10.2013