BARVA ROKU 2014 PODLE HOLANĎANŮ

BARVA ROKU 2014 PODLE HOLANĎANŮ

 

Barvou roku 2014 určenou pro evropské interiéry je podle renomované holandské společnosti Akzo Nobel zelenomodrá, a to v různých jejích odstínech a intenzitách od tlumené tyrkysové až po petrolejovou.

Zelenomodrá je terciární barvou, vzniká kombinací primární modré a sekundární zelené a v tato úžasná barva zahrnuje nejrůznější odstíny. Pohybuje se na spektru mezi modrou a zelenou a bývá považována za symbol rovnováhy. Aby však nedošlo k přesycení prostoru, měla být kombinována s neutrálními tóny či odstíny dřeva.

Zelenomodrá je překvapivě univerzální a lze ji dobře kombinovat s mnoha dalšími barvami. Skvěle vypadá v kombinaci s jemnými růžovými tóny či s teplou okrově žlutou. Nejmódnější je však kombinace s dalšími odstíny modrozelené, zelené nebo modré, které tak vytvářejí efekt „tón v tónu“. S barvami indiga, denim či námořnické modři vyvolává zelenomodrá pocit barvy oceánu, působí chladivě, dynamicky, ale zároveň vlídně.

Kombinace barvy roku s tóny zelené, jako například mátovou, s barvou kachního vejce či smaragdovou, vytváří přirozeně svěží efekt. Pro neutrální kombinace jsou vhodné barvy přírodního dřeva. (zdroj: Akzo Nobel)

04.01.2014