I-B-D.CZ - Institut bytového designu

INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU


Institut bytového designu se zabývá vzděláváním, poradenstvím, popularizací a publikační činností v oblasti bytové kultury. Jeho kurzy jsou určeny široké veřejnosti i odborníkům. Institut mimo jiné pomáhá lidem ujasnit si, co ještě zvládnou sami v rámci běžného zařizování nebo přestavby, a na co už by si raději měli pozvat architekta. Pokud si ho pozvou, stanou se mu díky absolvování některého z našich kurzů sebevědomým partnerem. Dokážou jasně formulovat, co od něj očekávají a v čem jsou ochotni dělat kompromisy. Případným nevhodným řešením se naučí říkat jasné NE. Kurzy se snaží poradit každému, kdo tápe v kombinaci barev a stylů, neovládá pravidla ergonomie nebo si v rámci plánování dispozice bytu nedokáže položit správné otázky a ví, že chybovat v této oblasti bývá velmi drahé. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU VYHLÁSIL POSEDMÉ INTERIÉR ROKU

27.04.2022
ilustra�?nA� obrA!zek

Absolutním vítězem sedmého ročníku soutěže Interiér roku 2021 se stal Mezonet 69 v Praze. Autory interiéru jsou MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková a Ing. arch. Ján Šefčík ze studia NO ARCHITECTS. Vítěz si převzal hlavní cenu v úterý 26. 4. 2022 v pražském Centru současného umění DOX. Absolutní vítěz se zároveň stal vítězem kategorie rekonstrukce.

„Číslo 69 se prolíná celým interiérem. Zdaleka však neznamená jen známou sexuální pozici, která mimochodem nebyla přímou inspirací pro návrh tohoto prostoru – tím se stal obrazČíslo 69 je také numerickým vyjádřením jing a jang a symbolem stability nebo třeba harmonie.“ vysvětlují sami tvůrci vítězného interiéru.

AUTOR CEN SEDMÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE

10.04.2022
ilustra�?nA� obrA!zek

Ocenění navrhuje pro každý ročník soutěže jiný autor. Letos se tohoto úkolu ujal art direktor sklárny Bomma designér Václav Mlynář. Každý ze světelných objektů měří téměř 50 cm!

Deset kusů originálních světelných objektů, které budou letos předávány jako symbol ocenění Interiér roku, už netrpělivě čeká na své držitele. Autor ke svým návrhům dodává: Letošní světelná podoba ocenění zrcadlí okolní interiér. Oblými křivkami ho deformuje a vytváří tím zcela novou překvapující realitu.“

Každá z cen je vyfouknuta, pokovena a broušena pouze ručně. Existují dvě varianty, a to devět stříbrných, které získají vítězové kategorií a jedna zlatá. Tu si odnese pouze absolutní vítěz.

 

SOUTĚŽ INTERIÉR ROKU 2021

03.12.2021
ilustra�?nA� obrA!zek
Už nyní mohou být do soutěže přihlašovány interiéry z Čech i ze Slovenska.

Uzávěrka soutěže je 28. 2. 2022. 

Nový - sedmý ročník bude provázet zásadní novinka: Vzhledem k  častým dotazům ohledně soutěžení tiny housů, mobilních domků, nových i rekonstruovaných bytů a domů v nízkonákladovém režimu jsme se rozhodli rozšířit přihlašovací kategorie o novou: Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení.

Předsedou osmnáctičlenné mezinárodní poroty je opět prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. akad. arch. Jiří Pelcl a členy jsou například italská architektka Daniela Colli, designér Rony Plesl, režisérka a producentka Hana Třeštíková, malíř David Saudek, malíř Pasta Oner nebo vedoucí rubriky Bydlení portálu iDnes PhDr. Alena Řezníčková.

Záštitu sedmému ročníku soutěže udělili ministr kultury ČR, ministr průmyslu ČR, hlavní město Praha a starosta městské části Praha 7. 

Vítězové budou již tradičně oznámeni jako vrcholný bod kongresu o bydlení, designu

a architektuře Living Forum, který se bude konat v úterý 26. 4. 2022 v pražském Centru současného umění DOX. Jeho téma je tentokrát Dialog komfortu s askezí.

PŘÍPRAVY PÁTÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE INTERIÉR ROKU

08.12.2019
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Přihlašování do pátého ročníku soutěže Interiér roku (za období 2019) je v plném proudu. Soutěž se snaží propagovat skvělé soukromé i veřejné interiéry v očích široké veřejnosti a posilovat tak povědomí o nutnosti profese architekta a interiérového designéra, a to zejména prostřednictvím masových médií. Mezi mediálními partnery Interiéru roku je více než dvacet nejvýznamnějších tištěných a elektronických médií z ČR i SR. (přihlášku najdete zde)

SOBOTA V IBD PATŘÍ DESIGNOVÝM ŠPERKŮM

16.12.2017
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Celý den dnes v Institutu bytového designu na pražské Letné předvádí, aranžuje, ale také prodává šperky značky eMKa jejich autorka Maria Hráblíková. Že by tip na vánoční dárek? Můžete přijít i bez ohlášení, dát si skleničku a popovídat si o designu. Těšíme se na vás v ulici Františka Křížka 13 (budova BIO OKO, 5. patro). Na sortiment a ceny se podívejte na webové stránky: https://www.emkaprague.cz/

HORKÁ NOVINKA VHODNÁ DO KUCHYNĚ NEBO KOUPELNY

25.11.2017
ilustra�?nA� obrA!zek

 

AluSplash je naprostou novinkou na evropském trhu. Desky z tohoto materiálu jsou ideálním řešením, jak v domácnostech, tak v komerčních a obchodních prostorech. K dispozici je v řadě živých, zemitých, metalických a nemetalických barev a dává tak moderní vzhled všem prostorům, kde je instalován. AluSplash je nadčasový, moderní hliníkový panel, který je ekologický, odolný, nákladově efektivní, ale také ohnivzdorný!

REAKCE ÚČASTNICE KURZU PRAVIDLA MODERNÍHO ZAŘIZOVÁNÍ

04.11.2017
ilustra�?nA� obrA!zek

 

"Dobrý den,
chtěla bych touto cestou poděkovat celému sobotnímu týmu, a to panu Tschaketovi a paní Kutnohorské za velmi užitečné informace a příjemně strávený den na kurzu Pravidla moderního zařizování, kterého jsem se zúčastnila dne 30. 9. 2017 ve Vašich prostorách i starání se o nás paní asistentkou, která nám po celou dobu konání kurzu podávala občerstvení. Ještě jednou děkuji a přeji Vám i nadále mnoho zajímavých kurzů a spokojených účastníků.
Naděžda Pudelová"

(Paní Pudelové děkujeme za vřelá slova a velmi si její přízně vážíme. IBD)

SALONE DEL MOBILE MILANO 2017

06.04.2017
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Aktuálně z milánských Salonů nábytku:
„Zrcadlo, řekni mi, kdo je nejkrásnější?“ -- „Ve tmě to nefunguje,“ odpoví naštvané zrcadlo. -- „Ve tmě neexistuje nic, dokonce ani otázky. Tak jsem kolem zrcadla rozsvítil LED diodový pás a svítidlo La plus Belle pro značku Floss bylo na světě“ říká mezinárodní hvězda designu Philippe Starck.

JEŠTĚD: VÁNOCE PRO MILOVNÍKY DESIGNU

05.12.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Poprvé ve své novodobé historii bude Hotel Ještěd v provozu na Štědrý den. Autorem fenomenální stavby je architekt Karel Hubáček, kterému s výbavou vnitřních prostor pomáhal Otakar Binar. -- V premiéře od roku 1996 tedy bude možné prožít romantické Vánoce v nadmořské výšce 1012 metrů, s výhledem do všech světových stran, v idylické atmosféře a zajména vysoko nad shonem civilizace.

TRENDY NA ROK 2017 (PODLE VELETRHU AMBIENTE)

17.10.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Pořadatel významného německého veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem (10. až 14 únor 2017) právě oznámil čtyři trendy na rok 2017, kterým se bude nejbližší Ambiente věnovat. Jsou to 1/ Jemné struktury (inspirace mj. přírodou), 2/ Vznešené materiály (inspirované tradicí), 3/ Chaotické vzory (uvolňující uzdu fantazii) a 4/ Pozoruhodné tvary (inspirované moderím bydlením).

CIRKUS ALESSI MÍŘÍ DO CENTRE POMPIDOU

11.10.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Cirkus Alessi je limitovaná kolekce stolního nádobí a doplňků, kterou navrhl slavný designér Marcel Wanders. Od léta tohoto je představována na veletrzích celého světa prostřednictvím samostatné výstavy. Od 25. října až do konce roku bude k vidění také v pařížském Centre Georges Pompidou.

 

DESIGN, KTERÝ LÉČÍ MĚL ÚSPĚCH!

05.10.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Doc. Ing. Veronika Kotradyová Ph.D. velmi poutavě rozkryla zákonitosti vztahu člověka a interiéru a jejich vzájemné interakce. Snad nejvíc zaujala posluchače pasáž o interiéru dětského pokoje a jeho vlivu na vývoj dítěte. Po skončení přednášky si každý odnesl knihu Komfort v mikroprostredí.

SEZONA NOVÝCH KURZŮ ÚSPĚŠNĚ ZAHÁJENA

21.09.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

První vlna nových kurzů zařizování na další sezonu se rozeběhla víc než skvěle. Děkujeme všem dosavadním účastníkům a těšíme se na mnohá další setkání s nadšenými zájemci o kvalitní interiéry a skvělý design.

NOVÉ KURZY ZAŘIZOVÁNÍ BYTU

05.09.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

S počátkem září jsme pro vás vypsali sérii nových kurzů zařizování bytu na druhou polovinu tohoto roku
a první polovinu roku příštího. Nabídka zahrnuje kurzy celodenní, odpolední i večerní. Novinkou, kterou si vyžádali sami účastníci našich kurzů a seminářů je například kurz Základy práce interiérového designéra.

Dovolujeme si připomenout, že kromě plateb převodem přijímáme také karty Benefity a můžete rovněž platit kartou nebo účtem Benefit Plus, stejně jako vybranými poukázkami Sodexo. Naše kurzy a semináře jsou mj. součástí nabídky Premiere Benefit Club značky ERSTE PREMIER České spořitelny.

Těšíme se na osobní setkání.

TIP NA LEHCE DESIGNOVÝ SOBOTNÍ VÝLET: MÍŠEŇ

11.08.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Z Prahy se do Míšně nedaleko Drážďan dostanete po dálnici za necelé dvě hodiny. Najdete půvabné město s krásným zámkem a nejstarší evropskou porcelánkou, k níž přiléhá muzeum a vzorová manufaktura na ruční výrobu porcelánu. Otevřeno je každý den od 9 do 18 hod. Možné je dokonce využít výklad v češtině.

PF OD SALONE DEL MOBILE MILANO

03.01.2016
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V poštovní schránce jsme objevili klasické papírové PF od pořadatele Salone Del Mobile v Miláně. Je úžasné, že ještě někdo rozesílá „péefka“ v jiném formátu než pdf, jpg nebo gif! Ano, asi byl obětován nějaký strom, ale na druhou stranu takové PF nikdy nespadne do spamu…, a navíc se ho lze dotknout.

KUCHYNĚ S BLUMEM SE LÍBÍ. CITUJEME Z DOPISU:

25.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Přeji příjemný dobrý den z Nymburka,
kurz se mi opravdu líbil. Nevtíravým způsobem zkorigoval mé laické představy o rekonstrukci kuchyně v konkrétním prostoru.  Příjemné bylo i prostředí, a to jak dopolední v IBD, tak odpolední v Blumu. Lektoři jsou bezvadní a na stejnou notu byly naladěny i kolegyně - posluchačky. To vše přispělo k celkovému výbornému dojmu. Určitě Institut doporučím dalším.
Jana Motejlková
(ZA IBD DĚKUJEME!) 

 

COLOR OF THE YEAR 2016

10.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Barvou příštího roku je podle společnosti Akzo Nobel zlatá. Zlaté tóny a barva žlutého kovu se objeví v designu, architektuře i módě. Podle aktuálního sociologicko-psychologického výzkumu je zlatá preferovanou barvou evropské populace a nahrazuje tak měděné odstíny roku 2015 (copper orange).

MALÍŘ IVAN KOMÁREK BYL ROZEBRÁN NA DÍLY

05.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Originální podlaha akademického malíře Ivana Komárka byla dnes v noci šetrně sejmuta a každý díl byl pečlivě očíslován a zabalen. Všech 64 segmentů bude zarámováno a vydraženo v dobročinné aukci. Díky speciální impregnaci se povrchu naštěstí nic nestalo. Tímto se loučíme s úspěšnou účastí Institutu bytového designu na veletrhu For Interior. 

ZPĚVAČKA HANKA KŘÍŽKOVÁ MILUJE ZAŘIZOVÁNÍ

03.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Dnes navštívila stánek Institutu na výstavě For Interior v pražských Letňanech zpěvačka a herečka Hanka Křížková. Svěřila se, že miluje zařizování a stále doma něco proměňuje. Například nyní řeší kompletní změnu vybavení ložnice a na výstavu přišla hledat inspiraci.

VYHLÁSILI JSME SOUTĚŽ INTERIÉR ROKU

03.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Včera na tiskové konferenci oznámil Institut detaily soutěže Interiér roku, v rámci které budou každoročně oceňovány výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Uzávěrka přihlášek je 31. 1. 2016 a slavnostní vyhlášení se bude konat 8. 3. 2016. Pro jakékoliv informace pište na info@interierroku.cz. Pro přehled kategorií čtěte dále.

 

 

VÝSTAVA FOR INTERIOR BYLA ZAHÁJENA

02.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

Stánek Institutu na výstavě For Interior vypadá skvěle! Velké díky patří zejména Ivě Bastlové a Kateřině Čechové za dokonalé organizační zvládnutí všech příprav, stejně jako řadě firem, které na něm s námi spolupracovaly. Pokud budete mít až do neděle cestu do pražských Letňan, jste srdečně zváni!

ORIGINÁLNÍ PODLAHA NA VÝSTAVĚ FOR INTERIOR

02.10.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Významný český malíř IVAN KOMÁREK, jehož díla jsou zastoupena v Národní galerii, stejně jako v zahraničních sbírkách, pomaloval podlahu stánku Institutu přímo před zahájením veletrhu a vytvořil z ní tak autorský originál. Pokud podlaha přežije, bude po výstavě rozdělena na menší kusy, vydražena a výtěžek věnován na dobročinné účely.

SPOLUPRÁCE INSTITUTU S ERSTE PREMIER

16.09.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Dobrou zprávou pro některé fanoušky Institutu bytového designu může být, že od této sezóny jsou naše kurzy a semináře součástí nabídky Premiere Benefit Club značky ERSTE PREMIER České spořitelny.

 

ASOCIACE ČESKÝCH NÁBYTKÁŘŮ

07.09.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

První termín nového semináře pro Asociaci českých nábytkářů "Jak vytvořit doonalou fotografii interiéru" proběhl na výbornou a přednášková místnost byla naplněna do posledního místa. Děkujeme skvělé přednášející Ing. Ivě Bastlové.

KATALOG IKEA V POŠTOVNÍCH SCHRÁNKÁCH

28.08.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Katalog vyšel 13. srpna a právě je distrubuován do schránek v několika vybraných lokalitách. Je plný novinek, inspirace a chytrých nápadů na zařízení všech místností. V letošním roce se však zejména zaměřuje na život v kuchyni, tedy na vše, co se točí kolem jídla. 

NOVÁ ZNAČKA PORCELÁNU: BISQIT

19.08.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Značka Bisqit zastřešuje sdružení čtyř designérek: Zuzany Holaňové, Martiny Žílové,  Veroniky Chomičové a Lenky Lupačové, které v dílně na pražských Vinohradech vyrábějí originální porcelánová a keramická díla. Prvními „Bisquit zástupci“ jsou porcelánové lžičky na jednohubky s názvem One Bite od Lenky Lupačové a originální porcelánové hrnečky s podšálkem Just Espresso od Zuzany Holaňové.

KDO V EVROPĚ URČUJE PŘÍRODNÍ STYL?

21.07.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Italská značka Alivar udává trendy zejména v zařizování stylem, který bychom mohli označit za luxusní, ale přitom velmi jemný a zcela přírodní. Snaží se tak být protikladem k okázalé a ztěžklé podobě luxusu. Společnost například před nedávnem kompletně zařídila horské apartmány Courchevel ve francouzských Alpách.

JAK VYTVOŘIT DOKONALOU FOTOGRAFII INTERIÉRU

14.07.2015
ilustra�?nA� obrA!zek


Seminář „Jak vytvořit dokonalou fotografii interiéru“ si vyžádali sami účastníci předchozího semináře IBD pořádaného pro Asociaci českých nábytkářů. Naplánovali jsme ho na středu 2. 9. Proč je vůbec pro výrobce a prodejce tak důležité vytvořit dokonalou fotografii interiéru? Protože i ona může zvýšit obraty prodeje nábytku, osvětlení a dalšího zařízení do bytu.

SMART IDEAS FOR OUTDOOR

29.06.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

 

Právě dorazila zpráva od italské firmy Varaschin nadepsaná “SMART” IDEAS FOR OUTDOOR. 

 

MARTIN FENIN A INSTITUT NA iDNES

29.06.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V rubrice Bydlení na iDnes vyšel článek o bytě fotbalisty Martina Fenina, kde je zmiňován také Institut Bytového Designu. Interiér navrhlo renomované studio DELICODE. Martin Fenin v rozhovoru říká: „Vím, že řada lidí v bytě jednoduchost a čistý prostor nemiluje, ale to je každého osobní věc. Pro mě je důležité, že vše komplikované, jako jsou úložné prostory, systém osvětlení atd., je diskrétně ukryto a že mi byt a jeho zařízení sedí.“

DIGESTOŘE NĚKDY PŘEKVAPUJÍ

27.06.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Pokud máte problém s umístěním digestoře, našli jsme rafinované řešení. Nová indukční varná deska BFIA značky BORA obsahuje integrovaný odsavač, který umí fungovat jako recirkulační (stejně jako s běžným odtahem).

JEDNODENNÍ KURZY BĚŽÍ I O PRÁZDNINÁCH

22.06.2015
ilustra�?nA� obrA!zek


Sobotní kurz proběhl skvěle! Panovala optimistická nálada. Jedna z účastnic přijela dokonce až z jižní Moravy. Děkujeme za účast... a všem našim příznivcům nebo zájemcům připomínáme, že kurzy běží i o prázdninách. Veškeré informace najdete v sekci kurzy na těchto stránkách.

DOSTALI JSME DALŠÍ POCHVALNÝ DOPIS

01.06.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Dostali jsme další pochvalný dopis, tentokrát od paní doktorky Darsové. Velice si toho vážíme a děkujeme: "Dne 21.4.2015 jsem se zúčastnila kurzu "JAK NENALETĚT, KDYŽ KUPUJETE BYT". K mému rozhodnutí absolvovat tento kurz přispěly neblahé měsíční zkušenosti z pražského realitního trhu."

 

INSTITUT PŘEDSTAVIL KOLEKCI PAOLY NAVONE

28.05.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Ředitel IBD Petr Tschakert byl požádán společností Nobis Life, aby v jejích prostorách u Václavského náměstí představil novinky prémiových značek prezentovaných na design weeku v Miláně 2015.  Akce se zúčastnilo velké množství architektů, designérů a novinářů. Stěžejní byla zejména kolekce látek světově proslulé designérky Paoly Navone pro italskou značku Rubelli.

 

PROHLÉDLI JSME SI MARINA ISLAND

24.05.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V sobotu 23. 5. se v pražských Holešovicích nabízela jedinečná možnost prohlédnout si přístav z výšky 60 m nebo se projet po Vltavě v luxusním motorovém člunu. Byl totiž zahájen prodej další etapy projektu Marina (Marina Island). Takže, kdo miluje výhled na vodu... 

 

 

SVĚTOVÉ TRENDY – MILÁNO 2015

30.04.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V Miláně se určují trendy nejen v módě, ale také v bydlení. Každý rok na jaře se tam v rámci design weeku konají tak zvané Salony nábytku, na nichž jsou představeny novinky světových značek, barvy i celkové přístupy k interiéru.

 

ITALSKÝ KARTELL V DUBAJI

24.04.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Známá lampa Bourgi dostala několik nových a poměrně hravých podob nedávno představených v Dubaji. Ikonické plastové svítidlo navrhl pro italskou společnost Kartell designér Ferruccio Laviani. Barokní noha se skládá ze tří zdobených pilířů, stínidlo má plisovaný povrch, který vytváří nesčetné odlesky. Kartell navázal na velký úspěch transparentní, černé, zlaté a chromové barvy přišel a přišel s novým provedením v bílé neprůhledné barvě v kombinaci se zlatou na vnitřní straně stínidla.

SALONE DEL MOBILE V MILÁNĚ

13.04.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Zítra 14. 5. 2015 začíná největší světová událost v oblasti bydlení, a to milánské Salony nábytku. Tentokrát je součástí také veletrh Euroluce věnovaný svítidlům, na němž budou představeny novinky prestižních značek a nejlepších designérů.

KURZ DOKONALÁ KUCHYŇ S FIRMOU BLUM

12.04.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Jak za hodinu zestárnout o 20 let? Stačí se obléknout do speciálního obleku za 250 tisíc korun!
Na sobotním kurzu Dokonalá kuchyň pořádaném ve spolupráci s rakouskou společností BLUM přítomné dámy testovaly, jak jejich kuchyň bude…, nebo nebude praktická, až dospějí do zralého věku. Oblek vám oslabí vidění, zhorší jemnou motoriku a zkomplikuje pohyblivost. Prý se jím dokonce zkouší nastupování
a vystupování do vozu u prestižních automobilek. 

ASOCIACE ČESKÝCH NÁBYTKÁŘŮ

10.04.2015
ilustra�?nA� obrA!zek


Účastníci semináře Asociace nábytkářů České republiky si vyžádali druhý díl (resp. jeho celou sérii). Děkujeme za zájem a zajímavé podněty. Uvidíme se na dalších dílech speciálního semináře. Těšíme se na vás!

CZECH GRAND DESIGN

15.03.2015
ilustra�?nA� obrA!zek


„Bylo to někdy velmi složité rozhodování, protože úroveň v kategoriích Obchod a Výrobce roku se za poslední roky neustále zvyšuje, třeba u obchodů už nestačí mít jen zajímavé zboží, důležitý je celkový koncept a přístup k zákazníkovi,“ vysvětluje Petr Tschakert, předseda poroty Obchod a Výrobce roku a také ředitel Institutu bytového designu...  iDNES

 

CENY CZECH GRAND DESIGN UŽ TUTO SOBOTU

12.03.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Tuto sobotu 14. 3. 2015 budou předány prestižní ceny Czech Grand Design, a to v pražském Stavovském divadle. Cenu v kategorii Obchod roku budou ve dvojici předávat primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová a ředitel Institutu bytového designu Petr Tschakert. Ceremoniál je přenášen v přímém přenosu Českou televizí po dvacáté hodině.

DESIGN SHAKER 2015

06.03.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Dovolujeme si vás pozvat na diskuzní fórum DESIGN SHAKER 2015, které se koná v rámci veletrhu FOR FURNITURE v Praze Letňanech, a to 19. 3. od 13.30 hodin. Diskutovat budou Iva Bastlová, Petr Tschakert, Tomáš Lukeš, Tomáš Jelínek, Jan Hlavín a Veronika Loušová. Akce je pořádána pod záštitou Asociace nábytkářů ČR.

NOVÉ KURZY A NOVÉ TERMÍNY

09.02.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Vypsali jsme několik nových typů kurzů a u stávajících také nové termíny. Z témat přibylo například Umění a jak jím zařizovat byt (a zejména, proč se ho nebát), Ja správně vybírat nábytek nebo Patnáct kroků ke zútulnění bytu. Nový termín byl vypsán mj. u žádaného tématu dotýkajícího se kuchyní, tedy
u kurzu pravidelně realizovaného ve spolupráci se společností Blum.

SEMINÁŘ PRO ASOCIACI ČESKÝCH NÁBYTKÁŘŮ

09.02.2015
ilustra�?nA� obrA!zek


Děkujeme všem účastníkům semináře Asociace nábytkářů České republiky za podnětné dotazy
a přednášející Ing. Ivě Bastlové za skvělý výkon. Těšíme se na příští termín a další skupinu v úterý to
24. 2. 2015

BARVA ROKU 2015 JE MARSALA

14.01.2015
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Název odstínu Marsala firmy Pantone je odvozen od slavného fortikovaného vína pocházejícího ze Sicílie. V jeho barvě se zrcadlí zapadající jižní slunce i zemité tóny skalnatých částí ostrova. 

KURZ V PRAŽSKÉ NÁRODNÍ GALERII

11.01.2015
ilustra�?nA� obrA!zek


Sobotní kurz Umění v soukromém interiéru byl zakončen praktickým cvičením v Národní galerii (Veletržní palác). Přesunuli jsme se z prostor Institutu a končili před výjimečným abstraktním obrazem Dvoubarevná fuga Františka Kupky. Všem účastníkům kurzu děkujeme - byli jste úžasní!

PF 2015

31.12.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Přejeme vám šťastný a úspěšný rok 2015. V minulém roce prošlo našimi kurzy obrovské množství lidí
a někteří se dokonce účastnili opakovaně. Věříme, že každý z vás své plány na úpravu, změnu nebo rekonstrukci interiéru zvládl na výbornou. Doufáme, že následující rok bude pro všechny v tom nejlepším slova smyslu výhradně designový.

PÁTEČNÍ KURZ JAKO DÁREK

11.11.2014
ilustra�?nA� obrA!zek


Všichni účastníci pátečního kurzu 7. 11. měli skvělé dotazy, hluboký zájem o bydlení... a zejména dobrou náladu. Někteří prý dostali kurz jako dárek. Děkujeme vám za milou účast.

JAK VYBÍRAT BYT A NENALETĚT

16.10.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Děkujeme účastníkům včerejšího večerního kurzu "Jak vybírat byt a nenaletět". Atmosféra byla výborná a dotazy velmi zajímavé. Těšíme se na setkání na některém z dalších kurzů IBD.

OTEVŘENÍ NOVÉ PRODEJNY HOMEART

16.10.2014
ilustra�?nA� obrA!zek


Na otevření nového HOMEARTu na Zličíně jsme jen vařili, bavili se..., 
jedli a dělali opičky pře fotoaparátem.  

(za IBD Petr Tschakert a Hanka Křížková)

ZAČÍNÁ DESIGNBLOK 2014

06.10.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V úterý 7. 10. začíná v Praze další ročník přehlídky designu a módy Designblok (Design and Fashion Week). Koná se v několika „studiích“, například v Hotelu Evropa na Václavském náměstí, v domě U Minuty na Staroměstském náměstí nebo v Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici. Akce trvá až do neděle 12. 10. 2014 a tentokrát se věnuje tématu Dětství.

TIP NA ZAVĚŠENÉ KVĚTINY

26.09.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Na pražském nákladovém nádraží Žižkov jsme objevili floristku, která instaluje květiny do bytu tak, že z mechu ubalí kouli, zasadí do ní květinu a tu pověsí na dlouhý drát. Je to originální způsob, jak zelení zabydlet celý interiér.

NOVÉ KURZY ZAŘIZOVÁNÍ

24.09.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Z mnoha konzultací, z vašich zpráv, ale i dotazů víme, že jste se po dovolených opět vrhli do přestavování bytů, vylepšování bydlení nebo zařizování, případně dozařizování. O naše kurzy je velký zájem, proto jsme vypsali jak nová témata, tak zejména termíny.

NAŠI ABSOLVENTI PLATÍ MÉNĚ

16.09.2014
ilustra�?nA� obrA!zek


Atmosféra pátečního kurzu byla báječná. Silně zastoupení měla tentokrát i Morava. Těšíme se na další milé setkání na některém z našich kurzů a upozorňujeme, že všichni, kteří za poslední rok absolvovali Pravidla moderního zařizování, mají možnost platit za kurz Dekorování interiéru designem...
a uměním
 o celých 1000 Kč méně, a to na jakýkoliv z jeho termínů.

P.S.

Kromě dobré nálady a dojmů nám v pátek zůstal v Institutu i dámský deštník. Majitelce ho samozřejmě pošleme poštou.

MALÍŘ DAVID SAUDEK SE LÍBÍ

16.09.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Institut právě umístil rozměrná plátna Davida Saudka do jednoho z designových bytů našich nejmenovaných VIP klientů, a to k jejich velké spokojenosti. Saudkovy obrazy jsou zastoupeny například v pražské Národní galerii nebo Museu of Modern Art v New Yorku.

 

TÉMĚŘ ZAPOMENUTÁ KUBISTICKÁ VILA

07.09.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Pro majitele velkostatku v malé středočeské obci Libodřice ji postavil architekt Gočár v letech 1912 – 14. V současné době je po předchozí domluvě přístupná veřejnosti.

SPOLUPRÁCE SE STUDIEM DELICODE

02.09.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Architektonické studio Delicode založil hráč fotbalového klubu Slávie Marcel Gecov  s architektem Václavem Dernerem. Institut  navázal úzkou spolupráci v oblasti výběru uměleckých děl do nových bytů VIP klientů. 

DEN PRAHY 7 VE STROMOVCE

22.06.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V sobotu 21. 6. "přednášel" Institut nejen v BIO OKO, ale také na Šlechtově louce v pražské Stromovce
v rámci Dne Prahy 7. Všem zúčastněným děkujeme. Byl to skvělý zážitek!

POCHVALA KURZŮ ČTENÁŘKAMI ČASOPISU MODERNÍ BYT

17.06.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V rubrice Dopisy aktuálního vydání časopisu Moderní byt byly otištěny tři reakce předplatitelek, které se zúčastnily kurzu. Velmi nás těší:

1/ Vážená redakce, jakožto dlouhodobé předplatitelce Moderního bytu mi udělal velkou radost...

NĚCO MÁLO O FINSKÉ LÁSCE...

26.05.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Jedna z účastnic pátečního kurzu si večer před odchodem fotila mobilem lístky lustru Zetel´z od Ingo Maurera. Pak se svěřila, že studovala finštinu… a je tam prý finsky napsáno cosi o lásce. Některé zájemkyně o kvalitní bydlení jsou zkrátka romantické – a to je fajn. 

AVANT JE NĚCO MEZI ROBOTEM A VĚRNÝM PSEM

26.05.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Značka Bang and Olufsen představila novou verzi televizoru BeoVision Avant, který pomocí pohyblivého čidla například vyhodnotí světelné podmínky v místnosti a podle toho přizpůsobí kvalitu obrazu. Jeho elektronika stále intenzivně přemýšlí, jak vám vyjít vstříc a zpříjemnit sledování TV. Komunikuje i s inteligentním ovládáním osvětlení Lutron, které na kurzech o osvětlení prezentujeme v Institutu bytového designu.

ÚČASTNÍCI KURZU BYLI SKVĚLÍ!

18.05.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Děkujeme všem deseti účastnicím a účastníkům sobotního kurzu Pravidla moderního zařizování
(17. 5. 2014) za obrovský zájem, podnětné dotazy a úžasnou atmosféru.
Rádi jsme se s vámi všemi setkali!

MILUJ MĚ NĚŽNĚ – VZKAZ SLAVNÉ NÁVRHÁŘKY

17.04.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Jako vzkaz svého druhu by se dal chápat název modulární pohovky Love Me Tender (Miluj mě něžně), kterou na milánských Salonech nábytku minulý týden představila Italka Patricia Urquiola.

MARCEL WANDERS UMÍ KOMBINOVAT SVĚTLA

06.04.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Slavný Holanďan často mísí inovativní materiály a techniky a odkazuje na historické slohy a archetypy. Umožňuje tak zběsile kombinovat rozličné předměty a kusy nábytku. Wanders udělal z eklektismu vlastně přednost.

DESIGNOVÉ SVĚTLO NABIJE IPHONE

05.04.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Italská společnost Multi4 představila jednoduchou konzoli, která zároveň svítí i nabíjí iPhone nebo tablet. Autorem designu je Brian Rasmussen.

MILÁNSKÝ DESIGN WEEK UŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN!

04.04.2014
ilustra�?nA� obrA!zek


Na adresu Institutu bytového designu se scházejí pozvánky na akce, prezentace a show konané v rámci milánských Salonů nábytku. Design week začíná už příští týden.

 

ISSEY MIYAKE PŘEDSTAVIL NOVÉ SVĚTLO

01.04.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Nový design svítidla představil tento týden jeho autor, a to na největším mezinárodním veletrhu zaměřeném na osvětlovací techniku Light and Building v německém Frankfurtu nad Mohanem.

IKEA UVÁDÍ KOLEKCI ON THE MOVE

25.03.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Kolekce IKEA PS 2014 nazvaná On the move se zaměřuje na sny a potřeby městské generace.
V současnosti totiž žije více lidí ve městech než na venkově, častěji se stěhují a také žijí ve stále menších prostorech.

BYDLENÍ PODLE FENG SHUI

16.03.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Mnozí účastníci kurzů bydlení projevili jasný zájem také o jiné než „západní“ racionální postupy v budování interiéru. Z tohoto důvodu jsme zavedli nový kurz, který se zabývá učením Feng Shui. Možná budete překvapeni, ale evropský architekt a čínský filozof často docházejí různými cestami k podobnému cíli.

MAKE IT BRILLIANT

06.03.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Společnost Pantone představila novou kolekci vzorníků s působivými kombinacemi barev pro oblast interiéru s názvem "Make it brilliant". Samozřejmě vychází z aktuální barvy tohoto roku, tedy růžové Radiant orchid v kombinaci s modrými tóny. -- Nepochopitelné, nevyužitelné..., ale krásné. Co myslíte?

NA STRÁNKÁCH ČASOPISU ŽENA A ŽIVOT

02.03.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Kurz bydlení Institutu bytového designu nedávno navštívila redaktorka časopisu Žena a život. Nestala se však jen tichou pozorovatelkou. Kladla všetečné otázky, které zajímaly všechny ostatní. Úroveň každého z kurzů přece stojí a padá zejména se zájmem posluchačů. Naštěstí jsou naši účastníci naprosto nadšení a zanícení! Kurzy jsou pak i díky nim pestré, zajímavé
a zábavné.

CO JE TO MOOD BOARD

27.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Na kurzech Institutu se lidé dozvídají cenné a praktické informace…, ale pokud chtějí, mohou být
i kreativní. Ne nadarmo se totiž říká, že jeden obrázek řekne často víc než padesát slov. Mood board je nejrychlejší cestou, jak si pojmenovat osobní styl i barevné preference.

(Na fotografiích: mood boardy z kurzu konaného tento týden.)

NAPSALI O NÁS...

24.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek
 
Od adventního času v roce 2013 do současnosti bylo o Institutu bytového designu publikováno 25 článků, a to nepočítáme zmínky na různých facebookovských stránkách. Tři články vyšly na iDnes, tři v časopise Moderní byt a sedm na jeho webových stránkách. Dvakrát o nás psal časopis Design and Home, dvakrát časopis Home, třikrát OK Plus, dvakrát Žena a život a dvakrát Estate magazine. O kurzech Institutu se tak dozvěděl přibližně jeden milion sedmset padesát tisíc čtenářů.

SOUTĚŽ O KURZY BYDLENÍ

24.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

O kurzy bydlení můžete také soutěžit, a to například s časopisem Moderní byt. Šťastných výherců bude přesně deset a zúčastní se kurzu Pravidla moderního zařizování ve čtvrtek 27. 3. 2014 v Institutu bytového designu v budově kina BIO OKO na pražské Letné.

DESIGNOVÉ ROMANTIKY NENÍ NIKDY DOST!

24.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Podobná kožená ucha měly kdysi retro tranzistoráky…, proč by je ale nemohly mít také lucerny? Designérka Maria Bertsen miluje sklo a kůži. Obojí spojila při návrhu originálních svítidel pro dánskou značku Holmegaard.

HABITAT SIRA TERENCE CONRANA OSLAVUJE

23.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Dnes již světová síť obchodů slaví padesáté narozeniny. Kdysi zde nakupovala i Twiggy nebo Peter Sellers. Jistou dobu byly obchody dokonce součástí švédského řetězce IKEA. Habitat založil v roce 1964 známý britský designér Sir Terence Conran.

ČTYŘI DESIGNOVÉ CITRONY ZA 80 EUR

12.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Možná znáte oblíbený pokus z hodin fyziky. Díky citronu a dvěma diodám vznikne elektřina. Designér Davide Groppi byl asi hodně pozorný žák (přeloženo šprt), protože svítidlo založené na tomto pokusu (na obrázku) nyní prodává po celém světě za 80 eur (bez citonů).

IKEA TVRDÍ: IDEÁLNÍ ROZMĚR JE 20 CM!

10.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Švédská společnost IKEA vyyřazuje z výrobního programu kuchyně Faktum a rozhodla se je nahradit novým konceptem kuchyní Metod. Média hovoří o revoluci, výrobci světových značek kuchyní však namítají: "Jde jen o marketingovou bublinu".

AMBIENTE VE FRANKFURTU JE V PLNÉM PROUDU

08.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Výstava Ambiente (7. až 11. 2. 2014) spojuje tři výjimečné veletrhy konané pod jednou střechou: Dining, Living a Giving. Plochou a množstvím zastoupených značek se Ambiente řadí k unikátním veletrhům, kde obvykle představují novinky například Rosenthal nebo Alessi.

JAK VYBRAT BYT V DEVELOPERSKÉM PROJEKTU

05.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Před několika dny jsme pořádali kurz o výběru bytu v novém developerském projektu. Nepředpokládali jsme, že vzbudí mimořádný zájem. Spletli jsme se. Zájem byl veliký. Z toho důvodu jsme vypsali další termíny. 

HOROROVÝ DESIGNOVÝ VEČERNÍČEK

02.02.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Tentokrát jsme sáhli po naprosté klasice. Červená Karkulka jde temným lesem a má co dělat, aby před vilným vlkem uhájila košíček… a kdo ví, co ještě. Zejména o košíček tu jde ale v první řadě. 

PŘIJÍMÁME KARTY BENEFITY A BENEFIT PLUS

28.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Institut rozšířil způsoby plateb. Kromě karty (nebo účtu) Benefity můžete kurzy platit také kartou nebo účtem Benefit Plus. Využijte příležitost a na náklady zaměstnavatele zlepšete kvalitu svého bydlení.

CZECH GRAND DESIGN JAKO TRAGÉDIE

23.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Na odpolední tiskové konferenci věnované nominacím na prestižní ceny Czech Grand Design prozradila guru českého designu Jana Zielinski, že slavnostní večer 9. 3. 2014 ve Stavovském divadle letos začne opravdu velice, ale velice špatně. 

PAŘÍŽSKÝ DESIGN WEEK UŽ ZÍTRA

23.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Už zítra v pátek 24. 1. 2014 začíná prestižní Maison et Objet v Paříži. Řada novinek světových značek zde prožívá jakousi předpremiéru před milánskými Salone Internazionale del Mobile, které probíhají v dubnu. 

NOVÁ DÍLA V PRODEJNÍ GALERII

13.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Institut doplnil prodejí galerii o plakáty, grafiku i kresbu. Všechna díla je možné vidět a zakoupit v prostorách institutu, ale také je můžeme zaslat na dobírku poštou. Některá jsou umístěna na těchto stránkách na hlavní liště pod heslem GALERIE. V případě zájmu, pište na adresu galerie@i-b-d.cz

HORKÉ TRENDY V BYTOVÉM TEXTILU

09.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

V německém Frankfurtu nad Mohanem právě probíhá mezinárodní veletrh Heimtextil, který určuje nové trendy a materiály v interiérovém textilu (8.–11.1.2014).

CENY ČASOPISU WALLPAPER ZVEŘEJNĚNY

09.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Britský časopis Wallpaper dnes zveřejnil ceny za design, a to hned v několika kategoriích včetně produktového designu nebo módy. Členkou poroty byla například Victoria Beckham.

 

 

BARVA ROKU 2014 PODLE PANTONE

06.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Celosvětová autorita v oblasti barev společnost Pantone vyhlásila barvou tohoto roku odstín Radiant Orchid 18-3224. Od roku 2000 vybírá Pantone vždy jednu barvu jako reprezentanta svého aktuálního vzorníku. Tato barva vždy nemusí nutně odpovídat horkému trendu, ale podle průzkumů vyjadřuje náladu a očekávaný pocit lidí v daném roce. 

BAREVNÉ TRENDY 2014 PODLE RAKUŠANŮ

05.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Světový lídr v oblasti textilu rakouská společnost Lenzing představila tři barevné trendy pro interiéry roku 2014. Nazvala je Cherished, Purify a Hexacord. 

BARVA ROKU 2014 PODLE HOLANĎANŮ

04.01.2014
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Barvou roku 2014 určenou pro evropské interiéry je podle renomované holandské společnosti Akzo Nobel zelenomodrá, a to v různých jejích odstínech a intenzitách od tlumené tyrkysové až po petrolejovou.

KURZY INSTITUTU DOPORUČILA I REDAKCE IDNES

22.12.2013

PŘEDVÁNOČNÍ KURZ: PRAVIDLA MODERNÍHO ZAŘIZOVÁNÍ

22.12.2013
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Včera proběhl sobotní kurz "Pravidla moderního zařizování" -- poslední před Štědrým dnem. Nálada byla naprosto skvělá a vánoční. Jedna z účastnic přiletěla dokonce až ze Švýcarska, kde trvale žije. Největší diskuzi rozpoutalo správného dimenzování svítidel a kombinace barev. V důsledku jsme však našli vhodné řešení.

KURZY MŮŽETE PLATIT TAKÉ KARTOU BENEFITY

06.12.2013
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Institut bytového designu se stal mj. partnerem společnosti Benefity. Nyní tedy máte příjemnou možnost vzdělávat se v zařizování z důvodu zlepšování vlastního bydlení..., ale nechat to za sebe platit jiné.
Vánoční dárky od zaměstnavatele si přece zasloužíte. Nemyslíte?

INSTITUT OTEVŘEL CAMPARI ROOM

15.10.2013
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Institut otevřel ve svých prostorách v budově kina OKO nový CAMPARI ROOM. Místnost slouží k občerstvení účastníků kurzu. Samozřejmě není podmínkou popíjet v ní pouze Campari - podává se také nealko a káva. Název dostala podle tří závěsných svítidel vyrobených německým designérským mágem Ingo Maurerem, který do designu svítidel zakomponoval lahvičky Campari soda. Jedná se pravděpodobně o jediné světlo, které lze doslova a do písmene vypít.

INSTITUT SE STĚHUJE DO KINA OKO

07.10.2013
ilustra�?nA� obrA!zek

 

Institut bytového designu se přestěhoval do komplexu funkcionalistických budov, jemuž vévodí známé artové kino OKO. Domy architektů Jaroslava Stockara-Bernkopfa a Jozefa Šolce na pražské Letné dodnes budí pozornost historiků architektury. Autoři zvolili na tehdejší dobu netradiční řešení, když se stavbou v ulici Františka Křížka ustoupili o sedm a půl metru od linie silnice. Vznikl tak prostor pro parkování automobilů návštěvníků biografu.